Zespół adwokacki pod kierownictwem profesora Michała Jackowskiego odniósł sukces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) w sporze z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), dotyczącym finansowania zagranicznej operacji i pokrycia kosztów transportu karetką z obecnością anestezjologa.

Michał Jackowski, reprezentując rodziców dziecka, któremu NFZ odmówił zgody na zagraniczną operację guza mózgu, uzyskał pozytywny werdykt NSA w sprawie zwrotu kosztów operacji przeprowadzonej za granicą i sfinansowanej ze środków własnych rodziców dziecka.

Cytując za dziennikiem „Rzeczpospolita”, z dnia 16 maja br., w którym opisano powyższy spór: W pierwszej instancji, czyli przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, rodzice przegrali. Rację im i ich dziecku przyznał dopiero NSA, który uznał, że NFZ i WSA źle interpretują przepisy. Zdaniem sądu do odmowy zgody na leczenie zagraniczne nie wystarczy oświadczenie polskiego specjalisty, że leczenie teoretycznie jest możliwe w kraju. Taka możliwość musi być rzeczywista. Przy czym w ocenie, czy jest rzeczywista, należy uwzględnić takie czynniki jak czas trwania danej procedury, oczekiwania na świadczenie – czy jest ono dostępne w nieodległym, koniecznym do ratowania zdrowia czy życia terminie. Jak podkreślał sędzia sprawozdawca Piotr Kraczowski, do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie.

 

Wyrok jest prawomocny.

sygn. akt: II GSK 605/18

Przeczytaj też: http://www.rp.pl/Zdrowie/305169984-Kiedy-NFZ-musi-wydac-zgode-na-leczenie-za-granica—wazny-wyrok-NSA.html