W „Forbes” ukazał się artykuł na temat projektu AnyLawyer oraz zastosowania AI i ML do tworzenia narzędzi przyspieszających pracę prawników. Zespół projektowy opowiedział o przedsięwzięciu, które połączyło DSK i AnyRobot.

Robo-prawnik. Czy to możliwe?

Według raportu McKinsey & Co., ok. 50% czasu pracy w Polsce zajmują czynności, które mają potencjał do tego, by być zautomatyzowane. W jakim zakresie dotyczy to pracy prawników?

Rozmawiamy z twórcami AnyLawyer – aplikacji dla prawników, która uzyskała nominację do tytułu Made in Poland 2022 w programie PAP.

Michał Jackowski, DSK Kancelaria: Od blisko dekady obserwujemy rozwój narzędzi dla prawników, opartych na sztucznej inteligencji (AI) i robotyzacji (RPA). Stosowanie tych narzędzi nie jest powszechne, ale to proces, który się zaczął i jest nieunikniony. Praca prawnika składa się z wielu żmudnych i powtarzalnych zadań. Należy do nich na przykład analiza niektórych umów. Dlatego połączyliśmy siły z AnyRobot i od pięciu miesięcy opracowujemy razem narzędzie AnyLawyer, które za pomocą AI pomaga sprawdzić czy umowy są korzystne i czy nie zawierają ryzykownych lub niedozwolonych klauzul. Nasz cel to zastąpienie prawników sztuczną inteligencją w możliwie wielu obszarach, skrócenie czasu oczekiwania na usługę prawną i poprawienie jej jakości o ponad 90%.

Łukasz Chojnowski, CEO AnyRobot: Widzimy duży potencjał dla AI w branży prawnej. Formulaiczny język, konkretne frazy i uporządkowana struktura w przypadku umów – to dobra podstawa do nauki dla sztucznej inteligencji. AI i machine learning mogą zrewolucjonizować branżę prawną, a my chcemy to eksplorować. 

Piotr Bączyk, DSK Kancelaria: Projekt AnyLawyer rozpoczęliśmy od umów o zachowaniu poufności (non-disclosure agreements, NDA), ze względu na ich popularność i częstotliwość zawierania. Są one obecne we wszystkich gałęziach biznesu, potrafią przysporzyć problemów, choć to jedne z bardziej standardowych typów porozumień.

Jakub Wilczek, CTO AnyLawyer: Prawnicy lubią proste i intuicyjne rozwiązania i taki ma być AnyLawyer. Jest to aplikacja internetowa działająca w chmurze. Do tej pory została zasilona próbką kilku tysięcy umów, które zostały przeanalizowane, ustrukturyzowane i skomentowane przez zespół prawników. Wersja beta po miesiącu od powstania ma ponad 90% skuteczność w wychwytywaniu wątpliwych klauzul i zapisów. W obecnej fazie narzędzie jest przetestowane przez zespół prawników, niebawem przejdziemy do testów z użytkownikami biznesowymi. Cały czas zbieramy feedback i je ulepszamy.

Piotr Bączyk: Choć wiemy, że przed nami jeszcze wiele iteracji, wierzymy w AnyLawyera. W DSK Kancelaria wprowadziliśmy już pierwsze rozwiązania oparte na RPA, które przyniosły nam wymierne korzyści i tytuł najbardziej innowacyjnej kancelarii w Rankingu Rzeczpospolitej 2021. Jesteśmy przekonani, że AnyLawyer ma potencjał, żeby z jednej strony pomóc prawnikom zwiększyć ich efektywność, a z drugiej – by dać ochronę klientom, którzy będą mogli samodzielnie zweryfikować swoje umowy. 

Artykuł ukazał się w „Forbes” 3 / 2022