Nastąpił nagły zwrot akcji w rozliczeniach informatyków. Skarbówka już nie pozwala im na niski ryczałt.

W dzisiejszym wydaniu dziennika „Rzeczpospolita” ukazał się komentarz Krzysztofa Śliwińskiego na temat gwałtownej zmiany stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie ryczałtowego opodatkowania informatyków.

Omawiana zmiana – jeżeli okaże się trwała – może być bardzo niekorzystna dla podatników, w szczególności dla UI/UX Designerów oraz testerów manualnych. To właśnie ci specjaliści najpowszechniej w branży IT korzystają z ryczałtu na poziomie 8,5%.

Organy zaczęły w sposób bardzo rozszerzony interpretować pojęcie usług „związanych z oprogramowaniem”, nie precyzując zarazem o jaki rodzaj związku chodzi. Taka wykładnia może prowadzić do założenia, że również informatycy zajmujący się jedynie projektowaniem (a nie programowaniem, rozwojem oprogramowania) powinni zostać objęci 12% stawką ryczałtu. Zróżnicowanie stawek podatku w branży IT – wynikające z obecnie obowiązujących przepisów – stanie się zaś jedynie iluzoryczne.

Należy w najbliższym czasie uważnie obserwować wydawane przez Dyrektora KIS interpretacje indywidualne.

Zachęcamy do lektury artykułu Przemysława Wojtasika „Fiskus zmienia zdanie. Chce większego podatku od informatyków” z 15.03.2023 r.