Dobrą wiadomość przeczytają w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" osoby wynajmujące nieruchomości. Ministerstwo Finansów bardzo korzystnie interpretuje przepisy o rozliczaniu najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z wyjaśnieniami MF, wyboru tej uproszczonej formy opodatkowania można dokonać przez cały rok.
 

Dla podatników to rewolucyjna zmiana. Minister finansów rezygnuje ze stanowiska bardzo restrykcyjnego na rzecz bardzo dużej elastyczności. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”: Dotychczas rozliczenie najmu było przedmiotem wielu sporów. Urzędy skarbowe kwestionowały prawo do ryczałtu, jeśli uznały, że najem ma cechy działalności gospodarczej. (…)

Według Pawła Kuźmiaka, doradcy podatkowego, partnera DSK Kancelaria, stanowisko ministerstwa należy przyjąć oczywiście z aprobatą. Zdarzały się też już interpretacje indywidualne idące w tym samym kierunku i pozwalające na rozliczenie najmu ryczałtem, nawet jeśli podatnik spóźnił się z zapłatą podatku, np. interpretacja z sierpnia 2020 r. (nr. 0113-KDIPT2-1.4011. 483.2020.3.MM).

– Najwyraźniej jednak poszczególne urzędy skarbowe za zmianami prawa i podejścia ministerstwa nie nadążały. Pozostaje nadzieja, że zryczałtowane formy opodatkowania przestaną być traktowane jak niedozwolona optymalizacja. – mówi Paweł Kuźmiak.

Zapraszamy do lektury całego artykułu.