Branża leasingowa od lat postulowała cyfryzację procedur oraz zniesienie wymogu zawierania umów leasingowych w formie pisemnej. Obecnie trwają prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym, który może zrewolucjonizować sposób zawierania umów leasingowych. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest uproszczenie procesu zawierania umów leasingowych poprzez wprowadzenie możliwości korzystania z formy dokumentowej. Dzięki temu proces zawierania umów stanie się szybszy, bardziej efektywny i wygodny dla przedsiębiorców.

Nowe zasady umów leasingowych – uproszczenia dla przedsiębiorców

Minister Rozwoju i Technologii, podkreślił, że celem zmian jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzona ma zostać zasada „one in, one out” – każde nowe obciążenie administracyjne dla przedsiębiorcy będzie skutkowało zniesieniem innego obowiązku w tym samym obszarze.

Zmiany te będą miały szczególne znaczenie dla sektora leasingowego, który od dawna postuluje możliwość zawierania umów w pełni online. Badania pokazują, że ponad połowa przedsiębiorców opowiada się za cyfryzacją procedur leasingowych. Przedsiębiorcy oczekują, że wszystkie etapy procesu, od wypełnienia wniosku po podpisanie umowy, będą mogły odbywać się zdalnie.

Cyfryzacja leasingu – eliminacja barier administracyjnych

Obecnie, zgodnie z art. 709(2) Kodeksu cywilnego, umowy leasingowe muszą być zawierane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jednak, jak zauważa Łukasz Lewandowski, adwokat i doradca restrukturyzacyjny z DSK Kancelaria, jest to archaiczne rozwiązanie, zwłaszcza w dobie szybkiego rozwoju technologii cyfrowych. Łukasz podkreśla, że leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu środków trwałych, a wprowadzenie formy dokumentowej znacznie ułatwi życie zarówno leasingodawcom, jak i leasingobiorcom.

Choć już dziś istnieje możliwość wykorzystania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jego powszechność wśród przedsiębiorców jest ograniczona. Według Łukasza, nowe przepisy mają na celu dalsze uproszczenie procedur, umożliwiając zawieranie i aneksowanie umów za pomocą środków komunikacji elektronicznej (takich jak np. e-mail, wideorozmowa czy SMS). Tego rodzaju uproszczenia mogą istotnie zmniejszyć koszty oraz biurokrację związaną z zawieraniem i obsługą umów leasingowych.

Pakiet deregulacyjny – cyfryzacja leasingu już w 2025 roku

Prace nad projektem ustawy deregulacyjnej postępują, a nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Projektowane zmiany nie tylko uproszczą zawieranie umów leasingowych, ale także wpłyną na digitalizację całego procesu obsługi leasingu, co już jest praktykowane przez największych leasingodawców na rynku.

Łukasz Lewandowski zaznacza, że zmiany będą miały wpływ nie tylko na zawieranie umów, ale także na ich późniejsze aneksowanie. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy nie będą musieli osobiście stawiać się w biurach leasingodawców – wystarczy zgoda wyrażona w formie elektronicznej, co znacząco oszczędzi czas i koszty.

Artykuł pt. Szykują się ułatwienia w leasingu został opublikowany przez portal prawo.pl 5 września 2024 roku.