Przychody pasywne

Jednym z warunków wejścia na CIT estoński oraz przesłanek utraty prawa do CIT estońskiego jest struktura przychodów spółki. Zgodnie z tym warunkiem, spółka na CIT estońskim nie może mieć więcej niż 50% przychodów z działalności (liczonej łącznie z VAT) z tzw. przychodów pasywnych (liczonych łącznie z VAT).[1] Do przychodów pasywnych zalicza się przychody:

  1. z wierzytelności,
  2. z odsetek i pożytków z wszelkiego rodzaju pożyczek,
  3. z części odsetkowej raty leasingowej,
  4. z poręczeń i gwarancji,
  5. z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
  6. ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
  7. z transakcji z podmiotami powiązanymi (w rozumieniu przepisów o cenach transferowych) – gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.

Czy do przychodów pasywnych zaliczamy przychody z kryptowalut?

Przychód z kryptowalut nie zalicza się do żadnej z kategorii przychodów pasywnych, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych, np. w interpretacji indywidualnej z dnia 23 sierpnia 2024 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.348.2024.1.MF[1].

Przychody z kryptowalut nie podlegają opodatkowaniu CIT estońskim, z uwagi na zakres stosowania przepisów ustawy o CIT, o którym mowa w art. 28h ust. 1 ustawy o CIT. Wskazany przepis nie wyłącza zastosowania art. 22d ustawy o CIT, co niesie za sobą ważne dla podatnika konsekwencje. Wynika to z objaśnień podatkowych, gdzie Minister Finansów[2] wskazuje:

4. Należy wskazać, że ryczałt jest alternatywnym sposobem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w stosunku do klasycznego CIT. Przepis art. 28h ustawy o CIT wskazuje, że dla ustalenia podstawy opodatkowania w ryczałcie nie stosuje się innych przepisów ustawy o CIT regulujących analogiczne kwestie, tj. w zakresie ustalenia dochodu, podstawy opodatkowania, stawki podatkowej, a także przychodu z budynków czy podatku minimalnego, których rozliczenie jest bezpośrednio związane z podstawowymi (klasycznymi) zasadami rozliczania podatku CIT. Przepis art. 28h ustawy o CIT nie wyłącza jednak stosowania innych przepisów tej ustawy, regulujących odrębne obowiązki podatkowe, tj. w zakresie cen transferowych (rozdział 1a), dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, dochodów z niezrealizowanych zysków, czy w zakresie obowiązków płatnika i poboru podatku u źródła. Oznacza to, że przepisy regulujące te kwestie, znajdują zastosowanie również do podatników, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

Spółka opodatkowana CIT estońskim rozlicza dochody z kryptowalut na zasadach ogólnych (klasycznych) wynikających z art. 22d ustawy o CIT z zastosowaniem stawki 19%.

W odniesieniu do dochodów z kryptowalut ustawa o CIT przewiduje szczególne zasady dotyczące w szczególności przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

[1] Art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

[2] Podobnie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 sierpnia 2023 r. 0111-KDIB1-1.4010.366.2023.1.SG.

[3] Por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lutego 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.222.2022.1.IN.