15 marca 2024 roku na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się konferencja „Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy”, poświęcona nowemu rozporządzeniu UE, które weszło w życie w lutym br.

Konferencję zorganizowano w sześciu panelach, z udziałem autorów monografii i komentarza do Aktu, wydanego przez Wolters Kluwer. Zgromadzeni eksperci dyskutowali o obowiązkach dla dostawców usług cyfrowych i perspektywach polskiej ustawy implementującej te regulacje. W konferencji wzięły udział Barbara Stefanowicz, Adriana Zalewska-Werra i Sandra Winiecka z zespołu korporacyjnego i prawa IT DSK Kancelaria.

Akt o usługach cyfrowych ma zapewnić większe bezpieczeństwo online i narzędzia do walki z dezinformacją, korzystnie wpływając na konsumentów przez eliminację nieuczciwych praktyk. Eksperci podczas konferencji skupili się na praktycznych aspektach i potencjalnych problemach interpretacyjnych regulacji, w tym ochronie konsumentów i obowiązkach dużych platform internetowych i wyszukiwarek. Omówiono również polskie perspektywy wdrożenia, wskazując na styczniowe konsultacje i pełną wersję projektu ustawy opublikowaną przez Rządowe Centrum Legislacji, z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako koordynatorem ds. usług cyfrowych.