Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Monday Bagel.
Daniel Solove gościem Michała Jackowskiego.
Zapraszamy do obejrzenia specjalnego dwuczęściowego odcinka, w którym analizujemy wpływ sztucznej inteligencji na strefę prywatności. Do Michała Jackowskiego dołącza Daniel J. Solove, jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie prawa prywatności i technologii.
W pierwszym spotkaniu z profesorem Solove’em poruszamy temat zmian w postrzeganiu prywatności w kontekście rozwoju technologii. Rozmawiamy o trudności w jej definiowaniu we współczesnym świecie oraz o nowych wyzwaniach, jakie stawia sztuczna inteligencja. Dyskutujemy także o prywatności przekształcającej się z prawa negatywnego (prawo do bycia zostawionym w spokoju) w prawo pozytywne, które wymaga aktywnej ochrony ze strony instytucji i społeczeństwa.
W drugiej części filmu omawiamy praktyczne aspekty regulacji sztucznej inteligencji, koncentrując się na konsekwencjach decyzji dotyczących prywatności oraz napięciach politycznych związanych z deregulacją. Wskazujemy na fakt, że regulacje dotyczące sztucznej inteligencji muszą brać pod uwagę rzeczywiste skutki dla ludzi, aby uniknąć postrzegania prywatności jako obciążenia zamiast prawa. Prawnicy, naukowcy i liderzy biznesu odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości prywatności, a my w naszej rozmowie chcemy zwrócić uwagę na potrzebę postrzegania jej jako wartości społecznej, a nie tylko aspektu prawnego.
Daniel J. Solove jest profesorem prawa na Uniwersytecie George’a Washingtona, specjalizującym się w prawie własności intelektualnej, technologii i prywatności. Kieruje Programem Prawa Prywatności i Technologii oraz współzarządza Centrum Prawa i Technologii GW. Jest także założycielem TeachPrivacy — firmy oferującej szkolenia z zakresu ochrony danych.
Jest autoem licznych książek m.in.: w tym Breached!: Why Data Security Law Fails and How to Improve It (Oxford 2022), Nothing to Hide: The False Tradeoff Between Privacy and Security (Yale 2011), Understanding Privacy (Harvard 2008) oraz podręczników o prywatności i bezpieczeństwie danych. Napisał także ponad 100 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych amerykańskich czasopismach prawniczych, takich jak Harvard Law Review, Yale Law Journal, Stanford Law Review, NYU Law Review i wielu innych. Do jego prac odnosi się wiele współczesnych autorów – jest najczęściej cytowanym prawnikiem urodzonym po 1970 roku.
Więcej informacji o pracy Daniela Solove:
https://www.linkedin.com/in/danielsolove/
https://teachprivacy.com/privacy-security-training-blog/
Zachęcamy do obejrzenia podcastu!