Fundacja rodzinna jest coraz częściej wybieraną instytucją, służącą  kontynuacji rodzinnego biznesu oraz ochronie majątku rodzinnego w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie. 

Fundacja rodzinna, oprócz korzyści takich jak zapewnienie finansowego zabezpieczenia członków rodziny, możliwości efektywnego zarządzania rodzinnym majątkiem i jego pomnażania, oferuje również szereg korzyści podatkowych, w tym m.in. zwolnienie z PIT świadczeń przekazywanych najbliższym członków rodziny (beneficjentom). 

Dla określenia zakresu zwolnienia z  PIT, ustawodawca wprowadził podział określenia proporcji mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej. Mienie wniesione w drodze spadku lub darowizny przez małżonka fundatora, jego zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo – uważa się za wniesione przez fundatora, natomiast mienie wniesione przez jakikolwiek inny podmiot – za mienie wniesione przez fundację rodzinną. 

Sposób określenia proporcji mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej, w której oboje z małżonków są fundatorami był na przestrzeni ostatnich miesięcy kwestią sporną w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Można było z nich bowiem wywnioskować, że mienie wniesione przez współmałżonka do fundacji rodzinnej można uznać za mienie wniesione przez fundatora tylko wtedy gdy małżonek ten nie jest jednocześnie fundatorem tej samej fundacji rodzinnej. Taki sposób interpretacji przepisów prowadził do absurdalnej sytuacji, w której na gruncie przepisów podatkowych małżonkowie nie byli dla siebie rodziną. 

Kancelaria DSK reprezentowała współmałżonków, zdecydowanych na założenie fundacji rodzinnej, w której oboje będą pełnić funkcję fundatora. 

Nasi eksperci – nie zgadzając się z ówczesną linią interpretacyjną – wskazywali na bezpodstawność uznania, że mieniem wniesionym przez fundatora nie jest mienie jego małżonka (drugiego fundatora). Takie założenie bowiem automatycznie powodowałoby, że beneficjent będący fundatorem nie skorzysta z pełnego zwolnienia z PIT, co byłoby jawnie sprzeczne z celem ustawy i istotą samej instytucji, jaką jest  fundacja rodzinna. Przepisy ustawy nie dają bowiem podstaw aby odmiennie traktować mienie wniesione przez najbliższych członków rodziny fundatora, którzy jednocześnie sami pozostają fundatorami. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił argumentację wyrażoną przez specjalistów DSK Kancelaria we wniosku oraz uznał ich stanowisko w całości za prawidłowe, wskazując, że świadczenia wypłacane przez fundację rodzinną na rzecz beneficjentów z podatkowej “grupy zerowej” będą w całości zwolnione z PIT (nie ma podstaw do niekorzystnego sposobu kalkulacji proporcji mienia wnoszonego do fundacji rodzinnej) . 

Opisywana interpretacja jest precedensowa oraz przełamuje dotychczasową linię interpretacyjną w tym zakresie. Jest to niewątpliwie kolejny krok prowadzący do zbliżenia  podejścia organów administracji skarbowej oraz samej idei towarzyszącej funkcjonowaniu fundacji rodzinnej.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 lipca 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.405.2024.2.JK