Wycena klasycznych dzieł sztuki istnieje od setek lat. W ostatnim czasie nawet w mediach mainstreamowych można uzyskać na ten temat profesjonalne informacje (Podsumowanie kwartału na rynku sztuki). Kwestia wyceny na współczesnym rynku usług kreatywnych i IT jest relatywnie nowa. Ewoluuje ona wraz z rozwojem tych branż. Jak w dobie nieograniczonych możliwości produkcyjnych i sprzedażowych dokładnie określić wartość swojego dzieła?

Godziwa wartość rynkowa: co to takiego? 

Godziwa wartość rynkowa to wyrażona w pieniądzu lub odpowiednim ekwiwalencie wartość przedmiotu wyceny, przy szacowaniu której zakłada się, że w transakcji biorą udział typowy hipotetyczny kupujący i typowy hipotetyczny sprzedający zainteresowani przeprowadzeniem transakcji i niedziałający pod przymusem.

Oznacza to, że jest to wartość, na jaką zgodziliby się kupujący i sprzedający, mając pełną wiedzę na temat produktu. Jest to najbardziej uniwersalny standard wartości. Jeśli masz dzieło kreatywne (np. grafikę, projekt, kod źródłowy) wartość tego dzieła będzie oparta na tym standardzie. Jako doświadczeni specjaliści z branży własności intelektualnej i IT dysponujemy wiedzą pozwalającą na skonstruowanie Twojego kontraktu. Uwzględnimy w nim godziwą wartość rynkową. Uważamy również, że najprostszym sposobem ustalenia wysokości rynkowego wynagrodzenia, jest odwołanie się do stawek stosowanych dotychczas w obrocie przez twórców kontentu kreatywnego.

Patenty a ich wartość 

Patenty są częstym przedmiotem rynkowych transakcji – najmu, licencji, przeniesienia prawa. Jeśli posiadasz patent, jego wartość może być trudniejsza do określenia. Przy określaniu wartości patentu należy zwrócić uwagę, że patent nie jest pozwoleniem na produkcję i sprzedaż wynalazku, tylko jest swoistym zakazem tej produkcji i sprzedaży dla wszystkich podmiotów gospodarczych z wyjątkiem uprawnionego z patentu i osób posiadających jego zgodę (licencję). Oznacza to, że musisz uważnie przyjrzeć się potencjałowi dochodowemu swojego patentu i na tej podstawie oszacować jego wartość. Tutaj pomoc specjalisty z danej dziedziny techniki może okazać się kluczowa.

Domeny internetowe i ich wartość 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wartością Twojej domeny? To nie zawsze będzie kwota, za którą ją nabyłeś. Zazwyczaj wartość domeny jest związana z jej zdolnością do generowania dochodów. Jeśli Twoja domena przyciąga dużą ilość ruchu, jej wartość prawdopodobnie wzrośnie. Oferty domenowe są często publiczne, stąd mogą być źródłem informacji przy określeniu wartości innych podobnych domen.

Znalezienie właściwej wartości dla unikalnego dzieła

Jak widać, nie jest prosto ustalić właściwą wartość dla wytworów Twojej pracy twórczej, takich jak patenty, domeny internetowe, bazy danych lub treści kreatywne.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty? Jeśli masz trudności z określeniem wartości swojego dzieła, warto poszukać eksperta, który pomoże w jego właściwej wycenie. Można tutaj posiłkować się opinią specjalisty z danej branży. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, skontaktuj się z Kancelarią DSK. Pomożemy Ci określić realną wartość Twojej pracy kreatywnej i doradzimy jak skutecznie chronić swoje prawa.

___

źródło cytatów kursywą: M. Jankowska, M. Pawełczyk, S. Augustyn, M. Panfil, Znaczenie wyceny własności intelektualnej, Warszawa – Dąbrowa Górnicza 2019.