W dniu 11 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie o sygnaturze C-279/23, które potwierdza zasadność naliczania rekompensaty za opóźnienie w terminie płatności. Wynika z niego, że nawet nieznaczne opóźnienie płatności za fakturę może stanowić podstawę do naliczenia rekompensaty.

Kluczowe wnioski z orzeczenia TSUE

TSUE stwierdził, że przedsiębiorca ma prawo do naliczenia rekompensaty za opóźnienie w terminie płatności w kwocie 40, 70 lub 100 euro, nawet jeśli kontrahent opóźni się z płatnością tylko o jeden dzień, a wartość faktury jest nieznaczna.

Czym jest rekompensata za opóźnienie w płatności?

Od dnia upłynięcia terminu płatności za fakturę, przedsiębiorcy przysługuje rekompensata za koszty odzyskiwania należności od kontrahenta, bez konieczności wcześniejszego wezwania do zapłaty. Rekompensata ta wynosi:

  • 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
  • 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
  • 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego wynosi 50 000 złotych lub więcej.

Cele rekompensaty

Nadrzędnym celem rekompensaty jest zwalczanie opóźnień w płatnościach i poprawa dyscypliny finansowej w relacjach między przedsiębiorcami. Regulacje te mają również na celu ochronę wierzycieli przed zatorami płatniczymi oraz zachęcenie dłużników do terminowego regulowania zobowiązań.

Kogo dotyczy problem?

Możliwość naliczania rekompensat za opóźnienie płatności w transakcjach handlowych na gruncie polskiej ustawy dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i podmiotów publicznych. Obejmuje to:

  • Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki, stowarzyszenia i inne organizacje prowadzące działalność gospodarczą.
  • Instytucje państwowe, samorządowe, jednostki budżetowe oraz inne organizacje finansowane ze środków publicznych.

Podsumowanie

Orzeczenie TSUE potwierdza, że każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do terminowego uiszczania należności. Brak zapłaty generuje dodatkowe koszty zarządzania wierzytelnością po stronie wierzyciela, co uprawnia go do naliczenia dodatkowej należności w postaci 40, 70 lub 100 euro. Decyzja ta ma na celu promowanie terminowego regulowania zobowiązań i ochronę wierzycieli przed zatorami płatniczymi.

Jeśli możemy Ci pomóc w indywidualnej identyfikacji możliwości związanych z tym stanowiskiem i analizie wierzytelności, zapraszamy do kontaktu z Wojciechem Romanowskim: w.romanowski@dsk-kancelaria.pl.