PYTANIE 1
Czy opłacając pełną kwotę polisy ubezpieczeniowej OC samochodu osobowego przy jej zakupie i rozliczając tą polisę w czasie w ramach RMK miesięcznie, to estoński CIT należy rozliczyć w miesiącu poniesienia wydatku (jednorazowo), czy według zapisów w księgach rachunkowych (co miesiąc)? 

Ukryte zyski, wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz nieujawnione operacje gospodarcze związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą, która obciąży wynik finansowy netto podatnika, to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków, czy wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Wobec tego, opodatkowanie CIT EE z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w zakresie wydatków na polisę OC samochodów, powinno nastąpić do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącach, w których ujęto część kosztów polisy w księgach rachunkowych. Pamiętajmy, że podstawą opodatkowania jest 50% wydatków w kwocie brutto.

PYTANIE 2
Czy zatrudniając 3 osoby na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu z wynagrodzeniem minimalnym spółka spełnia warunek zatrudnienia umożliwiający opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek? 

Tak. W przypadku limitu zatrudnienia na CIT EE na podstawie umowy o pracę wymagane jest zatrudnienie co najmniej 3 osób w pełnym wymiarze czasu pracy (pełne etaty) przez co najmniej 300 dni w roku, nie jest przy tym istotny poziom wynagrodzenia. 

Inaczej jest natomiast w przypadku limitu zatrudnienia w oparciu o umowy cywilnoprawne – tutaj niezbędne jest poniesienie wydatku w wysokości co najmniej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia dla co najmniej 3 osób zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej, i to w każdym miesiącu roku podatkowego. Ponadto spółka w takim przypadku powinna pełnić rolę płatnika PIT lub płatnika ZUS.

Niezależnie czy mówimy o zatrudnieniu w oparciu o umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawne, do limitu nie wliczamy zatrudnienia wspólników spółki.

PYTANIE 3
Czy odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika przed wejściem na CIT EE spłacane po zmianie formy opodatkowania stanowią ukryte zyski?

Tak. Sam w sobie zwrot kwoty pożyczki wspólnikowi w trakcie opodatkowania estońskim CIT nie stanowi dochodu do opodatkowania, jednak odsetki, prowizje, opłaty- jakiekolwiek wynagrodzenie przewyższające kwotę udzielonej pożyczki uiszczane na rzecz wspólnika będzie stanowiło dochód z tytułu ukrytych zysków po stronie spółki, nawet jeśli pożyczka udzielona została przed wejściem na CIT EE.