W 2023 roku zostaną wprowadzone przepisy zobowiązujące operatorów platform internetowych do przekazywania administracji skarbowej raportów o sprzedawcach dokonujących m.in. sprzedaży towarów i najmu za pomocą tych platform.

Mówił dziś o tym w TVN24 BiS Paweł Kuźmiak.

Jak wyjaśniał, operator platformy będzie zobowiązany przekazać m.in. dane sprzedawcy, a także kwoty wynagrodzenia, jakie sprzedawca osiągnął w danym kwartale. Pierwsze raporty będą składane prawdopodobnie już w 2024 roku.

Zmiany mają służyć sprawdzeniu:
– czy każdy kto faktycznie prowadzi działalność gospodarczą, zarejestrował ją i płaci z tego tytułu podatki oraz składki na ZUS,
– czy zarejestrowani przedsiębiorcy rzetelnie wykazują ile zarabiają na e-commerce,
– czy także osoby dokonujące sprzedaży okazjonalnie wypełniają obowiązki podatkowe.

Warto przypomnieć, że obowiązkowi rejestracji działalności gospodarczej nie podlega obecnie osiąganie przychodu miesięcznego poniżej 1745 zł. Powyżej tej granicy działalność powinna zostać zgłoszona.

Wiele wątpliwości budzi opodatkowanie sprzedaży okazjonalnej. Czy każdy przypadek należy opodatkować? Przepisy są tutaj dość jednoznaczne. Paweł tłumaczył, że opodatkowaniu PIT podlega tylko sprzedaż takich rzeczy ruchomych, które nabyliśmy maksymalnie 6 miesięcy wcześniej. Jeśli nawet posiadamy je krócej, ale sprzedamy je po cenie niższej niż cena kupna – podatek również nie wystąpi. Brak PIT nie musi jednak oznaczać całkowitego braku jakiegokolwiek podatku. Jeśli bowiem rzecz sprzedana zostanie za więcej niż 1000 zł, kupujący będzie musiał odprowadzić od takiej transakcji PCC w terminie 14 dni.

Nowe przepisy dotyczące raportowania na platformach e-commerce początkowo miały wejść w życie od 1 maja, ale prace nad nimi jeszcze się nie zakończyły. Ostateczny termin ich wprowadzenia do prawa polskiego, określony przez Dyrektywę UE DAC7, upływa z końcem 2023 roku.