Data Governance Act (DGA – Akt w sprawie zarządzania danymi), który obowiązuje od września 2023 r., tworzy mechanizmy umożliwiające ponowne wykorzystanie określonych kategorii danych, które posiada sektor publiczny. Założeniem jest udostępnianie danych w sposób, który będzie zarówno łatwy jak i bezpieczny. 

DGA reguluje rozwiązania dotyczące:

  • ponownego wykorzystywania niektórych kategorii chronionych danych będących w posiadaniu podmiotów sektora publicznego, 
  • usług pośrednictwa danych, w ramach których pośrednicy danych będą działać jako zaufani organizatorzy wymiany danych, altruizmu danych, polegającym na dobrowolnym i nieodpłatnym udostępnianiu danych innym podmiotom.

Jakich danych dotyczy DGA? 

Definicja danych, których dotyczą rozwiązania wprowadzane przez DGA, jest bardzo szeroka – danymi są: 

  • cyfrowe odwzorowania działań, faktów lub informacji, a także
  • wszelkie kompilacje takich działań, faktów lub informacji, w tym w formie zapisu dźwiękowego, wizualnego lub audiowizualnego. 

Co więcej, DGA będzie mieć zastosowanie do danych, które są chronione ze względu na: 

  • poufność informacji handlowych,
  • poufność informacji statystycznych, 
  • ochronę praw własności intelektualnej osób trzecich, 
  • ochronę danych osobowych.

Kto korzysta z możliwości DGA?

DGA proponuje rozwiązania, które mają budować zaufanie do wymiany danych, przynosząc korzyść zarówno przedsiębiorstwom jak i obywatelom. Celem jest uzyskanie z danych konkretnych informacji, bez szkody dla ich chronionego charakteru, z których mogą skorzystać podmioty prywatne i publiczne szczególnie dla badań naukowych i rozwoju innowacji, zarówno dla celów komercyjnych jak i niekomercyjnych. 

Przewiduje się, że z możliwości, jakie niesie ze sobą DGA skorzystają przede wszystkim podmioty z takich sektorów jak:

  • opieka zdrowotna, 
  • mobilność,
  • ochrona środowiska, 
  • rolnictwo,
  • finanse, 
  • produkcja, 
  • administracja publiczna.

Ponowne wykorzystanie danych może zatem wpłynąć na powstawanie nowych produktów i usług, czy też zwiększenie wydajności produkcji.
Może być to kluczowe również dla szkolenia systemów AI.

Projekt ustawy o zarządzaniu danymi

Pomimo tego, że DGA ustanawia ramy systemu zarządzania danymi i stwarza wiele możliwości, to jednak państwa członkowskie uzyskały pewną swobodę w zakresie organizacji tego systemu. Obecnie trwają prace nad Projektem Ustawy o zarządzaniu danymi, która wprowadza rozwiązania i procedury mające służyć stosowaniu przepisów rozporządzenia DGA w Polsce. 

Ustawa o zarządzaniu danymi wskazuje między innymi punkt informacyjny, który będzie służył podmiotom chcącym skorzystać z danych w znalezieniu odpowiednich zasobów danych do ponownego wykorzystania (a jego rolę ma pełnić, prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, portal danych dane.gov.pl), organy właściwe, które będą odpowiedzialne za realizację przepisów DGA, a także kary za nieprzestrzeganie przepisów DGA. 

PODSUMOWANIE

Wykorzystanie danych na podstawie DGA będzie mieć znaczący wpływ na rozwój innowacji. Dzięki regulacjom przyjętym przez DGA, przedsiębiorcy będą mieli możliwość szybszego wprowadzania na rynek nowych produktów i usług. 

Podmiot zainteresowany ponownym wykorzystaniem danych będzie musiał przez specjalną procedurę regulowaną przez DGA oraz Projekt Ustawy o zarządzaniu danymi. Konieczne będzie przede wszystkim złożenie odpowiedniego wniosku do punktu informacyjnego, który zostanie następnie przekazany do rozpatrzenia odpowiedniemu podmiotowi sektora publicznego posiadającego wskazane przez wnioskodawcę zasoby danych.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące aktu w sprawie zarządzania danymi, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z zespołu compliance.

Osoba kontaktowa: Natalia Cieplińska, radca prawny i dyrektor DSK: n.cieplinska@dsk-kancelaria.pl