Co to jest JPK_CIT i kogo dotyczy?
JPK_KR to skrót od jednolitego pliku kontrolnego dla ksiąg rachunkowych, który służy do przekazywania ksiąg rachunkowych i dowodów księgowych organom podatkowym. Do tej pory podatnicy zobowiązani byli udostępnić księgi rachunkowe tylko na żądanie organu.
JPK_CIT, zbudowany w oparciu o dotychczasową strukturę JPK_KR, zakłada obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych na bieżąco przy pomocy systemów komputerowych i udostępnianie tych ksiąg organom w określonych terminach.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy z art. 9 ust. 1c, 1d, 1e, 1f, 1g ustawy o CIT. W związku z tym, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy są zobowiązani do składania rocznego zeznania podatkowego będą zobowiązani również do prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich do urzędu skarbowego stosując nową strukturę logiczną tzw. JPK_CIT, na którą składa się JPK_KR_PD i JPK_ST_KR. Obowiązkowi temu będą również podlegały podmioty podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzące księgi rachunkowe oraz fundacje rodzinne.
Nowe obowiązki będą realizowane według harmonogramu określonego przez ustawodawcę za lata podatkowe rozpoczynające się po: – po 31 grudnia 2024 r. – obowiązek dotyczy podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (tzw. duży podatnik CIT) oraz podatkowych grup kapitałowych, – po 31 grudnia 2025 r. – obowiązek dotyczy pozostałych podatników CIT oraz PIT zobowiązanych do składania JPK_VAT, – po 31 grudnia 2026 r. – obowiązek dotyczy pozostałych podatników CIT oraz PIT. |
Termin przesyłania ksiąg w nowej strukturze jest tożsamy z terminem składania deklaracji rocznej, tj., do końca 3 miesiąca kolejnego roku podatkowego.
Czy zmiany dotkną podatników estońskiego CIT?
Wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie zwolni podatników z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych według nowych wytycznych.
Przepis z art. 9 ust. 1c ustawy o CIT odnosi się również do podatników składających deklarację na podstawie art. 28r ust. 1, czyli do podatników estońskiego CIT składających CIT-8E. Ponadto, żadne ze zwolnień z tego obowiązku na podstawie ust. 1d nie odnosi się do tej grupy podatników. Minister Finansów może zwolnić z obowiązku prowadzenia i przesyłania ksiąg w formie JPK_CIT w drodze rozporządzenia, jednak w projekcie takiego rozporządzenia również nie znajdziemy podatników estońskiego CIT.
Potwierdzenie w interpretacji Dyrektora KIS
W tej kwestii miał już okazję zająć stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji indywidualnej z dnia 10 października 2024 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.364.2024.1.PK uznał stanowisko podatnika CIT EE jako nieprawidłowe stwierdzając, że w roku 2023 r., uzyskane przez niego przychody bilansowe, rozpoznawane zgodnie z przepisami o rachunkowości, przekroczyły w ujęciu rocznym równowartość 50 mln euro i w związku z tym, podatnik ten będzie zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych i przesłać je do urzędu skarbowego po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.