AI Act nie stosujemy, gdy dany system AI nie jest wprowadzany na rynek / do użytku na terenie UE, lub gdy jego wyniki nie są na terenie UE wykorzystywane.
Poza ograniczeniem terytorialnym, w AI Act mamy szereg wyłączeń dotyczących konkretnych typów systemów:
Badania naukowe / rozwój / testy
AI Act nie stosujemy do systemów AI lub modeli AI, w tym ich wyników, rozwiniętych i oddanych do użytku wyłącznie do celów badań naukowych i rozwojowych.
AI Act nie stosujmy też do żadnej działalności badawczej, testowej ani rozwojowej dotyczącej systemów AI lub modeli AI przed wprowadzeniem ich do obrotu lub oddaniem ich do użytku. To wyłączenie nie obejmuje testów w warunkach rzeczywistych.
Działalność pozazawodowa
AI Act nie stosuje się do obowiązków podmiotów stosujących będących osobami fizycznymi, które korzystają z systemów AI w ramach czysto osobistej działalności pozazawodowej
Open source
AI Act nie stosuje się do systemów AI udostępnianych na podstawie bezpłatnych licencji otwartego oprogramowania, chyba że systemy te są wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku jako:
- systemy wysokiego ryzyka,
- systemy zakazane,
- systemy wchodzące w bezpośrednią interakcję z osobami fizycznymi,
- systemy generujące generujących treści w postaci syntetycznych dźwięków, obrazów, wideo lub tekstu,
- systemy rozpoznawania emocji lub systemy kategoryzacji biometrycznej,
- systemy, które generują obrazy, treści audio lub wideo stanowiące treści deepfake lub które manipulują takimi obrazami lub treściami
- systemy, które generują tekst publikowany w celu informowania społeczeństwa o sprawach leżących w interesie publicznym lub manipulują takim tekstem.
Bezpieczeństwo narodowe i ściganie przestępstw
AI Act nie wpływa na kompetencje państw członkowskich dot. bezpieczeństwa narodowego.
AI Act nie stosujemy do systemów AI w zakresie, w jakim wprowadzono je do obrotu, oddano do użytku lub są one wykorzystywane, wyłącznie do celów wojskowych, obronnych lub do celów bezpieczeństwa narodowego, niezależnie od rodzaju podmiotu prowadzącego te działania.
AI Act nie stosujemy też do organów publicznych w państwie trzecim ani do organizacji międzynarodowych, jeżeli te organy lub organizacje wykorzystują systemy AI w ramach współpracy międzynarodowej lub umów międzynarodowych w sprawie ścigania przestępstw i współpracy sądowej zawartych z Unią lub z jednym państwem członkowskim bądź ich większą liczbą, pod warunkiem zapewnienia przez to państwo trzecie lub organizację międzynarodową odpowiednich zabezpieczeń w odniesieniu do ochrony podstawowych praw i wolności osób fizycznych.
Potrzebujesz wsparcia przy wdrożeniu AI Act w Twojej organizacji? Zapraszamy do kontaktu!
Aleksander Zieliński, radca prawny, manager: a.zielinski@dsk-kancelaria.pl