17 marca br. odbyła się konferencja Infrastruktura Polska i Budownictwo, organizowana po raz 16. przez Executive Club. Jako partner wydarzenia, DSK Kancelaria uczestniczyła w debatach dotyczących wyzwań prawnych i organizacyjnych w realizacji inwestycji. Nasz zespół reprezentowali: Marta Dziewulska, Jakub Depa, Wiktoria Zielińska-Grącka i Jędrzej Witaszczak.
Jędrzej Witaszczak jako moderator prowadził panel dyskusyjny nt. zamówień publicznych, a jego rozmówcami byli:
- Arkadiusz Arciszewski, Prezes Zarządu, Transkol, Dyrektor Działu Budownictwa Kolejowego, MIRBUD S.A.
- Agnieszka Olszewska, Prezes, Urząd Zamówień Publicznych
- Anna Łopaciuk, Dyrektor ds. inwestycji infrastruktury transportu, Bank Gospodarstwa Krajowego
- Marcin Mochocki, Członek Zarządu, Dyrektor ds. realizacji inwestycji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- Bartosz Tokarski, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Klientów Strategicznych EIB SA Broker Ubezpieczeniowy
Wśród kluczowych zagadnień poruszonych podczas dyskusji znalazły się m.in.:
-
Jak usprawnić zasady zamówień publicznych na polskim rynku budowlanym? Zmiany w prawie zamówień publicznych a płynność procesów inwestycyjnych. PZP po nowelizacji.
-
Partnerstwo zamiast rywalizacji – współpraca generalnego wykonawcy z inwestorem a skuteczność inwestycji. Jak utrzymać dobre relacje między zamawiającym a wykonawcą w kontekście wzrostu cen i waloryzacji kontraktów?
-
Kryteria wyboru ofert – racjonalne zdefiniowanie roli ceny w stosunku do pozostałych kryteriów. Jak właściwie określić kryteria pozacenowe? Uczciwa konkurencja i równe traktowanie wykonawców.
-
Finansowanie branży budowlanej przez instytucje bankowe. Czy zrównoważenie warunków kontraktowych w zamówieniach publicznych zwiększyłoby skłonność sektora finansowego do zaangażowania się w sektor budownictwa?
-
Zabezpieczenia stosowane przez inwestorów a optymalizacja ryzyka finansowego wykonawców. Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe jako forma zabezpieczenia realizacji projektów.
Szczególną uwagę uczestnicy poświęcili stabilności sektora budowlanego, rosnącym kosztom inwestycji oraz konieczności usprawnienia procedur prawnych. To obszary wymagające konkretnych działań, w tym lepszej współpracy sektora publicznego i prywatnego.